Menu Close

2016-05-22 Žaiskime tinklinį

Šiuolaikinio tinklinio tėvynė yra JAV. Yra žinių, kad panašus į tinklinį žaidimas buvo žaidžiamas daugiau kaip prieš 2500 metų senovės Graikijoje. Šių laikų tinklinio kūrėju laikomas Williamas G. Morganas, kūno kultūros dėstytojas. Pirmąsias taisykles jis sukūrė 1895 m. Žiūrovams pirmą kartą žaidimas pademonstruotas 1896 m. Tai buvo pramoginis, poilsinis žaidimas, kurio dalyvių skaičius neribojamas.

Iki 1914 m. susiformavo beveik visi dabar naudojami technikos veiksmai. Apie 1940-uosius ištobulėjo žaidimo technika, taktika ir tinklinis tapo kolektyviniu žaidimu, paremtu individualiais ir grupiniais žaidėjų veiksmais.

1947 m. įkūrus Tarptautinę tinklinio federaciją,  1948-aisiais suorganizuotas ir pirmasis Europos tinklinio čempionatas. Dar kitais metais Prahoje įvyko pirmieji pasaulio vyrų ir Europos moterų tinklinio čempionatai. 1956 m. tinklinis pripažintas olimpine sporto šaka.

Ši sporto šaka stiprina visus kūno raumenis. Visgi didžiausias krūvis tenka sąnariams bei raiščiams, todėl prieš pradedant treniruotę būtina pramankšta. Tinklinio nauda sveikatai dažnai lyginama su aerobinės treniruotės privalumais – gerinamas širdies darbas, didinama ištvermė, aktyvinama kraujo apytaka, stiprinama imuninė sistema ir, žinoma, deginami riebalai.  Žaidžiant per valandą galima sudeginti apie  420 kcal.

Tinklinis yra komandinė sporto šaka, kurioje žaidžia dvi komandos, sudarytos iš šešių žaidėjų. Abejas komandas skiria tinklas, o žaidėjų tikslas – permušti kamuolį per tinklą į priešininkų teritoriją ir uždirbti.

Tinklinio taisyklės yra pakankamai plačios, tačiau dažniausiai žaidžiama taip: taškai uždirbami, kai kamuolys paliečia priešininkų komandos aikštelės grindis arba priešininkai padaro klaidą. Pirma komanda, pasiekusi 25 taškų ribą, laimi setą, o pirmoji laimėjusi tris setus, nugali. Vienos komandos žaidėjai negali liesti kamuolio daugiau nei tris kartus ir tai turi daryti skirtingi žaidėjai. Dažniausiai žaidžiama rankomis, tačiau taisyklės leidžia kamuolį liesti bet kuria kūno vieta. Kadangi žaidėjai mušdami kamuolį per tinklą dažnai šokinėja, svarbiausias fizinis veiksmas yra vertikalus šuolis.

Talkinant Jonavos kūno kultūros ir sporto centro lengvosios atletikos trenerei Gražinai Goštautaitei ir pradinio ugdymo mokytoja Gintarė Vinciūnienė pavasarį organizavo 3-4 klasių mokiniams ir pailgintą grupę lankantiems mokinimas tinklinio varžybas. Mokiniai buvo supažindinti su paplūdimio tinklinio taisyklėmis, mokėsi teisingo žaidimo ir kilnaus elgesio. 

Parengė pradinio ugdymo mokytoja Gintarė Vinciūnienė

Skip to content