2018 metų vasario ir kovo mėnesį Jonavos pradinės mokyklos mokiniai buvo pakviesti dalyvauti akcijoje „Skaityk knygą lietuvišką“. Vaikai buvo skatinami skaityti lietuvių autorių knygas ir taip paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo 100-ąsias metines. Akcijos metu jaunieji skaitytojai perskaitė 34 lietuvių autorių knygas ir pateikė trumpus kūrinių aprašymus. Pateiksime keletą iš jų.
2b klasės mokinė Emilija Užurytė perskaitė Linos Žutautės knygą „Kakė Makė ir svajonių gimtadienis“ ir ją pakomentavo: „ Aš sužinojau, kad reikia tikėti stebuklais ir jie išsipildys! Man patiko ta vieta, kurioje rašoma apie tai, kai mama patikėjo, kad monstrų yra ir jie nuostabūs. Labai ačiū autorei už tokią nuostabią knygą!“.
2b klasės mokinė Gabrielė Murinaitė apie Vytauto V. Landsbergio knygą „Julijos sapnai“ parašė: „Nežinojau, kad žmogus sapnuodamas sapną, tą patį gali patirti ir realiame gyvenime, pvz. būti įstumtai į pomidorų padažą, kur žmonės – apvalūs kamuoliai, metaliniai“.
Milena Uksaitė, 2b klasės mokinė, apie Giedrės Rakauskienės knygą „Dramblys ir antis“: „Tokie skirtingi dramblys ir antis buvo draugai, daug šoko, bet paskui susipyko. Dramblys nusprendė apsirengti antimi, o antis drambliu, bet buvo daug nesusipratimų ir juoko. Vėliau jie susitaikė. Iš šios knygos supratau, kad net ir labai skirtingi žmonės, kaip ir gyvūnai, gali būti gerais draugais“.
Kamilė Smailytė, 2b klasės mokinė, apie Jurgos Baltrukonytės knygą „Keksiukas po pagalve“: „Man labiausiai patiko, kaip darželinukė Paula ėjo dirbti į mokyklą, kaip ji tingėjo lipti iš lovos, nes sirgo kojinių uždegimu ir lova jos niekaip nenorėjo paleisti“.
2b klasės mokinė Rusnė Renkauskaitė apie Kęstučio Kasparavičiaus knygą „Šuniškos dienos“: „Knygoje pasakojama apie tai, kaip šuo persirengė žmogumi, o žmogus – šunimi. Jiems buvo labai nepatogu, nes kiekvienas iš jų negalėjo daryti tai, ką buvo įpratę daryti: žmogus eiti į darbą, o šuo – graužti kaulą. Ir ne taip jau lengva būti žmogumi“.
2b klasės mokinė Gabija Genulevičiūtė apie Laisvydės Šalčiūtės knygą „Nykštuko kepurėlė“: „Visi nykštukai turėjo tą pačią kepurėlę, o vienam nykštukui vėjas ją nupūtė. Koks nykštukas be kepurėlės? Kas padės sugauti vėjo nupūstą kepurėlę?“.
Armina Kasikauskaitė, 2b klasės mokinė, apie Linos Žutautės knygą „Kakė Makė ir dantukų fėjos puota“: „Perskaičiusi knygą sužinojau, kodėl Kakė Makė pavėlavo į dantukų fėjos puotą. Ir suaugę, kalbėdami apie dantų valymo būtinybę, yra teisūs!“.
Paulina Grigaitė, 3c klasės mokinė, apie Linos Žutautės knygą „Kakė Makė ir pavogtas laikas“: „Kakei Makei buvo nuobodu, nes visi buvo užsiėmę, ir ji pagalvojo, kad kažkas pagrobė laiką ir ji išėjo jo ieškoti. Kakė Makė susirado tėčio, mamos, močiutės laikus ir visi turėjo laiko. Su močiute laikas buvo pats šilčiausias, su tėčiu – pats smagiausias, su mama – pats įdomiausias. Aš pasimokiau, kad jei kažkas tau neturi laiko, reikia pačiam sugalvoti kažką veikti. Ir džiaugtis laiku.“
1a klasės mokinė Andrėja Mečkopskytė apie Albinos Varnienės perpasakotą knygą „Jūratė ir Kastytis“: „Patiko, kaip gražiai susitikinėjo ir draugavo Jūratė ir Kastytis“.
Ugnius Kretavičius, 3a klasės mokinys, apie Renatos Česūnienės knygą „Mėgintuvėlis kariuomenėje“: „Knygoje aprašyta daug eksperimentų, kas paskatino juos atlikti man pačiam“.
Dėkoju visiems dalyvavusiems akcijoje jauniesiems skaitytojams, kitiems linkiu tarp „zombių“, nevykėlių“, „prietrankų“ atrasti savo knygą lietuvišką.
Bibliotekininkė Lilija Grigėnienė