Menu Close

Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa 2022

Tarptautinis mokyklų bibliotekų projektas „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“, kuriame dalyvauja Lietuvos ir Latvijos mokyklos, kviečia mokinius ir mokytojus dažniau paimti į rankas kaimyninės šalies rašytojų parašytą knygą, domėtis mus siejančia istorija ir kultūra. Nuo 2017 m. kasmet vykstančio projekto iniciatoriai – Jonavos rajono Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro bibliotekininkai, nuo 2018 m. projektas organizuojamas kartu su Vytauto Didžiojo Universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto  Letonikos centru. Projekto tikslas – skatinti Lietuvos ir Latvijos mokinių pažintį su kaimynine šalimi, stiprinti baltišką tapatybę. Siekiama plėsti mokinių akiratį, stiprinti komunikacinius ir skaitymo gebėjimus.

„Baltų literatūros savaitė“ vyksta laiku, kai Lietuvoje ir Latvijoje yra minima ir Baltų vienybės diena, ir rudens lygiadienis, ir Europos kalbų diena – visa tai suteikia puikią progą bendrauti mums visiems pažįstama draugystės kalba.

Mūsų mokykla šiame projekte dalyvauja nuo 2017 m. Šiais metais „Baltų literatūros savaitė“ vyko rugsėjo 19-23 dienomis. Jos metu 3b klasės mokiniai mokytoja (Valdonė Šimonytė) skaitė baltų tautų pasakas. Mokiniai, išklausę latvių liaudies pasaką „Žalčio nuotaka“ ir lietuvių liaudies pasaką „Eglė Žalčių karalienė“, jas lygino, sugretino. Dirbdami porose sudarė mąstymo – dvigubo burbulo – žemėlapius, kuriuose surašė pasakų panašumus ir skirtumus. Grupelių piešiniais atskleidė skirtumus.

Pailgintos grupės pirmokai, sužinoję kad Lietuvos ir Latvijos kalbos yra giminiškos,  panoro paklausyti latvių kalbos. Pasinaudojome projekto organizatorių pateikta latvių animacijos internetine nuoroda https://asakas.net/pasaku_kino/ ir pasižiūrėjome filmuką Skruzdėlytė Tipa (Skudrina Tipa). Ištempę ausis, vaikai atidžiai klausėsi teksto, norėdami išgirsti panašiai skambančių žodžių. Paskui  vaikai miklino rankas ir akis – margino juostas tautinių raštų motyvais.

3a klasės mokiniai (mokytoja Danielė Gružauskaitė) balsu skaitė Janio Rainio tekstais ir baltų mitologijos motyvais paremtą pasaką Aukso žirgas“. Dirbdami grupėse, vaikai aprašė ir piešė pasakos veikėjus, savo darbus viešai pristatė klasės draugams.

Projekto dalyvių vykdyta tikslinga veikla formavo teigiamą požiūrį į knygą ir skaitymą, gerino bendravimo ir bendradarbiavimo bei skaitymo gebėjimus, kūrybiškas darbas suteikė daug teigiamų emocijų.

Projekto organizatoriai: Jonavos rajono Žeimių mokykla-daugiafunkcis centras, Vytauto Didžiojo universitetas

Projekto partneriai: Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje, Jonavos rajono savivaldybė

Projekto rėmėjai: Kavos Draugas, RTTAX, Save24, Glasses on, Sapiegos klinika

Bibliotekininkė Lilija Grigėnienė

Skip to content