Viena iš pagrindinių profilaktikos priemonių – tinkama rankų higiena, nes per nešvarias rankas plinta 80 proc. užkrečiamųjų ligų, tarp kurių – ir gripas.
- Kosėdami ir čiaudėdami prisidenkite burną vienkartine nosine. Virusai su iščiaudėtais ar iškosėtais lašeliais sklando nedideliu atstumu, todėl užsikrėsti galima būnant šalia sergančio žmogaus, kuris čiaudėja ar kosėja neužsidengęs nosies ir burnos.
- Panaudotą vienkartinę nosinę iškart išmeskite į šiukšlių dėžę, kadangi virusas gali kurį laiką išgyventi ant rankų ar aplinkos daiktų, tokių kaip panaudotos nosinės.
- Jei po ranka neturite nosinės, užsidenkite nosį ir burną rankove (geriausia alkūnės linkyje).
- Reguliariai ir dažnai plaukite rankas su muilu, ypač prieš valgį. Rankų plovimas apsaugo nuo tiesioginio (paduodant ranką sergančiam žmogui) ir netiesioginio (liečiant daiktus, kuriuos prieš tai lietė sergantis žmogus) kontakto su gripo virusu.
- Sveikindamiesi venkite apsikabinimų, bučinių, rankų paspaudimų.
- Neplautomis rankomis nelieskite akių, nosies, burnos.
- Venkite lankytis masiniuose renginiuose, žmonių susibūrimo vietose.
- Pajutus gripo simptomus, pasilikite namie, neikite į darbą, ugdymo įstaigas, nesilankykite viešose vietose. Sergantis žmogus išskiria gripo virusą 5–7 dienas nuo ligos simptomų atsiradimo. Likdami namie apsaugosite aplinkinius nuo viruso išplitimo.
- Pajutus gripo simptomus, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
- Pajutus gripo simptomus, laikykitės maždaug 1 metro atstumu nuo kitų žmonių.
- Verta prisiminti, jog antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas, taigi jie nepadės sergant gripu.