Kas yra patyčios? Kaip elgtis, kai iš tavęs tyčiojasi? Viskas apie patyčias. Paskaityk ir padėk sau ir draugui!
Kas yra patyčios?
Kabinėjimasis, prasivardžiavimas, erzinimas, stumdymas, mušimas, pinigų atiminėjimas, atėmimas kuprinės, sąsiuvinių ar kitų Tavo daiktų, apkalbinėjimas, ignoravimas, gąsdinimas.
Kaip elgtis, kai iš tavęs tyčiojasi?
Yra vienas dalykas, kurį tu visada privalai atsiminti, kai iš tavęs tyčiojasi – tai ne Tavo kaltė ir Tu neturi su tuo kovoti vienas!
- Pasipasakok. Pats svarbiausias dalykas, kurį gali padaryti, – apie tai kam nors papasakok. Išsipasakok draugui, – gali būti sunkiau užsipulti tave, kai turi draugą ir jo paramą. Gali papasakoti apie tai kokiam nors suaugusiajam: tėvams, mokytojui ar kam kitam, kuo Tu pasitiki. Jei kam nors jau papasakojai, bet tai nepadėjo – nenusimink! Tu gali papasakoti dar kam nors. Ir visada prisimink – tai ne Tavo kaltė.
- Nekreipk dėmesio į tuos, kurie tyčiojasi. Ryžtingai, tvirtai pasakyk „Ne“, po to apsisuk ir nueik savo keliu. Nesijaudink, kad aplinkiniai pamanys, jog Tu esi bailys ir pabėgi. Tai netiesa. Tiesiog jiems bus daug sunkiau tave erzinti.
- Venk tų vietų, kur, Tavo manymu, dažnai gali susitikti besityčiojančius vaikus ar paauglius. Galbūt Tau teks pakeisti savo kelią į mokyklą, vengti tam tikrų mokyklos ar žaidimo aikštelės vietų, eiti į rūbinę ar tualetą tik tuomet, kai ten bus kitų žmonių.
- Užsirašyk viską, kas tau nutinka, visas įvykių detales, taip pat ir savo jausmus. Pirma, tai padės tau lengviau viską įsisąmoninti, įprasminti. Antra, kai nuspręsi kam nors apie viską papasakoti, bus lengviau įrodyti savo tiesą.
- Nepulk priešintis, ypač jei jauti, kad jėgos nelygios. Jei pasipriešinsi, gali būti, kad situacija tik pablogės: Tave gali sumušti arba gali būti apkaltintas tuo, kad pirmas pradėjai konfliktą arba muštynes.
- Nebūk vienas. Dažniausiai puola tuos vaikus ir paauglius, kurie yra vieni. Stenkis kuo mažiau laiko būti vienas – pavyzdžiui, namo eik ne vienas, o su draugais. Visada gali paskambinti į Vaikų telefono liniją nemokamu numeriu 8 800 11111. Ten dirbantys savanoriai konsultantai laukia tavo skambučių kiekvieną dieną nuo 11 iki 21 val. Jei negali ar nedrįsti paskambinti, parašyk laišką į „Vaikų paštą“ („Vaikų paštas“, Vytauto g. 15, Vilnius LT-2004).
Nenuleisk rankų ir nepasiduok!
Daugiau informacijos tėvams, mokykloms, kaip susidoroti su patyčių, smurto problemomis,
Parengė vyresnioji socialinė pedagogė JOLITA SKEIRIENĖ