Menu Close

Šiaurės šalių literatūros/ Nordisk litteraturuge savaitė

Lapkričio 13-17 dienomis mokykloje vyko „Šiaurės šalių literatūros savaitė. Projekto priežiūros grupė, kurią sudaro atstovai iš visų Šiaurės šalių ir autonominių sričių, kasmet parenka metų temą ir pasiūlo knygas skaitymams. 2023 m. tema – Kalėdos Šiaurėje. Vaikų rytiniams skaitymams pasirinkta švedų rašytojos Astrid Lindgren knyga apie Emilį iš Lionebergos. Emilio pasaulis yra tapęs Šiaurės šalių kultūros paveldo dalimi ir jau 60 metų linksmina savo gerbėjus įvairiausiose šalyse. Galbūt todėl, kad ir suaugusieji, ir vaikai Emilyje bei kituose Kathulte gyvenančiuose personažuose lengvai atpažįsta save?

Tradiciškai savaitė prasidėjo renginiu „Auštant“, kurio metu mokyklos bibliotekoje prie žvakelių šviesos 3a klasės mokiniai (mokytoja O. Černikauskienė) balsu skaitė A. Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“ skyriaus „Naujos Emilio išdaigos“ dalį, kurioje  parodoma kaip Emilis atskleidžia tikrą Kalėdų dvasią – vargšų džiaugsmui ir tėvų nevilčiai.  Mokiniai susipažino su knygoje aprašytais tradiciniais švedų kalėdiniais patiekalais ir paragavo vieno iš jų – slyvų.

2b mokiniai kartu su mokytoja I. Eigėliene skaitė suomių rašytojo Timo Parvelo knygos „Elė Laplandijoje“ dalį apie tai, kaip mokiniai, laimėję  originaliausios nuotraukos konkursą, vietoje išsvajotųjų šiltųjų kraštų atsiduria sniego ir šiaurės elnių pilnoje Laplandijoje. Ten jie sutinka „Kalėdų senelį“, kuris atvykusių vaikų mokytoją kažkodėl pavadina sūneliu. Savo įspūdžius, patirtus perskaičius knygos ištrauką, antrokai perteikė piešiniuose.

Pailgintos dienos grupės mokiniai Europos žemėlapyje ieškojo Šiaurės šalių ir jų autonominių sričių, lygino vėliavas. Vaikai sužinojo apie šiauriečių Kalėdų šventimo tradicijas ir apie, pasak tautosakininkų, atgyjančias Kalėdų išvakarėse antgamtines būtybes. Pasitelkę fantaziją ir išmonę, vaikai tokias būtybes kūrė iš lankstinio „Diena-naktis“.

Šiaurės šalių literatūros savaitė baigėsi, bet liko žinios, įspūdžiai, Kalėdų laukimo jausmas ir nauji literatūriniai atradimai.

Bibliotekininkė Lilija Grigėnienė

 

Skip to content